Witaj w przestrzeni dla aktywnego obywatela!

Możesz zacząć zmienić swoją lokalną ojczyznę już teraz. Zapoznaj się ze wzorami pism, które możesz wysłać do urzędu miasta/gminy, szkoły, szpitala, PKP, Lasów Państwowych lub innej instytucji z pytaniem, czy stosują na swoim terenie rakotwórczy glifosat. Pismo może być również apelem mieszkańców do spółdzielni mieszkaniowej lub innego zarządcy nieruchomości o utworzenie „przestrzeni wolnej od glifosatu”. Kilkanaście podobnych przestrzeni powstało już w Głownie i Łodzi.

Znajdziesz tu także publikacje, poradniki, inspirujące wywiady ze społecznikami, wzory pism i inne przydatne materiały i narzędzia pomocne w oddolnej aktywności. Przekonasz się, że aktywna partycypacja obywatelska i działanie na rzecz pozytywnych zmian w Twojej miejscowości to nie tajna wiedza dostępna nielicznym.

Obywatele posiadają wiele możliwości wpływu na działania instytucji publicznych i procesy kształtowania lokalnych polityk, jednakże często nie wiedzą, jak wyglądają procedury urzędowe, również od strony użytkowej. Jesteśmy tutaj, aby wesprzeć Cię wiedzą jak wyglądają procesy wpływania na zmiany systemowe i zainspirować do brania spraw w swoje ręce.

Wzór apelu ws. gifosatu do Burmistrza

Na przykładzie apelu do Burmistrza Miasta Głowno – pobierz

Wzór apelu ws. gifosatu do Spółdzielni Mieszkaniowej

Na przykładzie apelu do Spółdzielni Mieszkaniowej Doły-Marysińska – pobierz

Wzór pisma ws. glifosatu do Lasów Państwowych

Na przykładzie pisma do Lasów Państwowych – pobierz

Wzór wniosku o udostępnienie informacji publicznej dotyczącym glifosatu

Na przykładzie pisma do dyrekcji szpitala – pobierz

Poradniki

Poradnik
Kuźnia Kampanierów 3

Planujesz kampanię obywatelską? A może chcesz po prostu mieć wpływ na kierunek rozwoju Twojego miasta np. w zarządzaniu zielenią publiczną lub uzyskać dostęp do informacji publicznej na temat stosowania w gminie środków ochrony roślin?

Jeśli zamierzasz być skuteczny, a podjęty trud zakończyć sukcesem i konkretną zmianą społeczną, to poradnik „Kuźnia Kampanierów 3” jest dla Ciebie idealną lekturą. To jedyna wyczerpująca publikacja, która mówi, jak prowadzić działania rzecznicze i wygrać kampanię!

Poradnik
Wykorzystaj prawo

W Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej czytamy: „Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli”.

Niniejszy poradnik powstał w celu wzmocnienia tych wszystkich obywateli, którzy walczą o dobro wspólne, jak np. czyste powietrze, ciszę za oknem czy wspólną, niezatrutą przestrzeń.

Dzięki lekturze podniesiesz swoje kompetencje eksperckie w zakresie niezbędnym do udziału w procesie stanowienia prawa, czyli zdobędziesz wiedzę, umiejętności i postawę. W skrócie: nauczysz się, jak wykorzystać prawo w obronie dobra wspólnego. Wyzwanie jest duże, co jest oczywiste dla każdego, kto choć raz podjął próbę zmiany prawa – czy to lokalnego, czy krajowego. Lecz przy użyciu odpowiednich narzędzi – zmiana jest na wyciągnięcie ręki!

Linki do artykułów

Rozmowa Marty Stępniak z Jarosławem Ogrodowskim „Kto chce działać, musi znać procedury

Łukasz Janeczko „Poradnik Obywatela: Dostęp do informacji publicznej – o co w tym chodzi?

Opinia Jarosława Ogrodowskiego „Inicjatywa uchwałodawcza – narzędzie do skutecznego stanowienia przez mieszkańców prawa w gminie

Urszula Niziołek-Janiak „Interpelacje i zapytania radnych – narzędzia niedoceniane

Artykuł „Tworzenie prawa miejscowego – proces legislacyjny na poziomie jednostki samorządu terytorialnego